II Niedziela Wielkanocna - 28.04.2019

1. Wyjątkowość drugiej niedzieli Wielkanocy najlepiej oddają słowa zaczerpnięte z „Dzienniczka” św. Faustyny: „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski” (Dz. 299, 699).

2. Niedziela Bożego Miłosierdzia dopełnia obchodów oktawy Wielkanocy. Składamy serdeczne wyrazy wdzięczności wszystkim bezpośrednio zaangażowanym w przygotowanie tegorocznych Świąt Paschalnych w naszej wspólnocie oraz naszej uroczystości odpustowej. Jest naszą ogromną radością tak liczna obecność wiernych i budujące świadectwo wiary wyrażone w tych świętych dniach. Niech zmartwychwstały Chrystus napełnia Wasze serca prawdziwym pokojem.

3. Na zakończenie Mszy Świętej odmówimy koronkę do Bożego Miłosierdzia. Przypominamy o możliwości uzyskania odpustu zupełnego za odmówienie koronki: „Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (sakramentalna spowiedź, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechu nawet lekkiego) udziela się w granicach Polski wiernemu, który z duszą całkowicie wolną od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu pobożnie odmówi koronkę do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu Eucharystii, publicznie wystawionego lub też przechowywanego w tabernakulum” (akt Penitencjarii Apostolskiej z 12 stycznia 2002 r.).

4. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna w Kościele w Polsce Tydzień Miłosierdzia. Włączmy się w jego obchody przez osobistą modlitwę oraz pomoc dla najbardziej potrzebujących organizowaną przez Caritas.

5. Naszą modlitwą otaczamy dzisiaj wszystkich kierowców. Zachęcamy, aby każdą podróż rozpoczynać od modlitwy i wezwania orędownictwa św. Krzysztofa. Bliższe informacje o inicjatywach związanych z Ogólnopolskim Dniem Modlitw za Kierowców w gablocie.

6. Od środy 1 maja zapraszamy na nabożeństwa majowe ze śpiewem litanii loretańskiej po Mszy św. o godz. 18.00. Zachęcam do śpiewu litanii także przy kapliczkach na terenie parafii i w domach.  W niedzielę maja majówki o godz. 15.00 a po niej dodatkowa Msza św.

7. W piątek 3 maja przypada uroczystość NMP Królowej Polski. Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny zostanie odprawiona o godz. 8.00 i 18.00. Z racji na przypadający pierwszy piątek miesiąca spowiedź św. pół godziny przed Mszą św. Ponieważ jest to uroczystość, w najbliższy piątek nie obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

8. Nabożeństwa w pierwszą sobotę miesiąca według stałego planu. Odwiedziny chorych od godz. 9.00.

9. Dziękuję sprzątającym kościół w tym tygodniu. Paniom Stanisławie Bulda, Iwonie Meus, Magdalenie Sobesto-Wiejak, Iwonie Sobesto-Kopacz, Agnieszce tyrałą i Katayrzynie Tyrała oraz Panu Robertowi Cetera.

10. Msze św. w tym tygodniu: we wtorek rano o godz. 7.00 a w pozostałe dni o godz. 18.00.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

• 29 kwietnia – św. Katarzyna Sieneńska (1347-1380), dziewica, Doktor Kościoła, patron Europy,
  • 30 kwietnia – św. Wojciech (956-997), biskup, męczennik, benedyktyn, misjonarz Prusów, główny patron Polski,
  • 2 maja – św. Atanazy (296-373), biskup Aleksandrii, Doktor Kościoła, obrońca dogmatów wiary,
  • 3 maja – Najświętsza Maryja Panna, Królowa Polski,
  • 4 maja – św. Florian (ok. 250-304), Rzymianin, męczennik, patron strażaków.