IV Niedziela Wielkiego Postu - 22.03.2020

1. Dzisiejsza – już czwarta niedziela Wielkiego Postu – różni się nieco od pozostałych. W tradycji Kościoła nazywamy ją niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości. W połowie Wielkiego Postu Kościół wzywa wiernych do radości, aby wszyscy podejmujący trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku. Polecam modlitwę w rodzinach za świat i nasz kraj dotknięty epidemią. Msze św. dziś o godz. 8.00, 9.00, 10.30 i po Gorzkich żalach o 15.45. Podobny układ Mszy św. niedzielnych w przyszłym tygodniu.

2. Przypominam, że w naszym kościele w każdy piątek Wielkiego Postu o godz. 16.30 razem z Chrystusem i Jego bolejącą Matką przemierzamy Drogę krzyżową, a w niedziele o godz. 15.00, rozpamiętujemy mękę Pana Jezusa podczas Gorzkich żali. Po Gorzkich żalach dodatkowa Msza św.

3. We wtorek, 24 marca, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Wybór daty nawiązuje do dnia, w którym Niemcy w 1944 roku w Markowej zamordowali rodzinę Ulmów: Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci, wraz z ukrywającymi się u nich Żydami. Dzień ten ustanowiono w 2018 roku, aby upamiętnić Polaków – bohaterów, którzy w akcie heroicznej odwagi, męstwa, współczucia i solidarności, wierni najwyższym wartościom etycznym i nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia ratowali swoich żydowskich bliźnich od zagłady.

4. Mimo że okres Wielkiego Postu jest w liturgii czasem uprzywilejowanym i raczej nie obchodzi się w tym czasie żadnych świąt i wspomnień, są jednak wyjątki od tej reguły. Należy do nich obchód uroczystości Zwiastowania Pańskiego, którą będziemy przeżywali w najbliższą środę, 25 marca. W tę uroczystość celebrujemy początek naszego odkupienia. Syn Boży wcielił się w łono Najświętszej Maryi Panny, aby wyzwolić nas spod panowania grzechu i zła. Msze Święte tego dnia w naszym kościele sprawujemy o godz. 17.00.

5. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest zarazem Dniem Świętości Życia i Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W tym dniu osoby, które pragną podjąć się zadania modlitwy w intencji zagrożonego życia dziecka poczętego, będą mogły rozpocząć swoją dziewięciomiesięczną nowennę. Zainteresowani na stoliku z gazetami mogą zabrać specjalnie przygotowaną ulotkę, zawierającą potrzebne informacje i teksty do złożenia przyrzeczeń duchowej adopcji. Informacja znajduje się też na stronach internetowych. Uroczyste przystąpienie do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego w naszym kościele odbędzie się w środę podczas Mszy Świętej o godz. 17.00. Msza św. w tym dniu za zmarłych wypominanych i modlitwy po Mszy św.

6. Dziękuję sprzątającym kościół w ubiegłym tygodniu Państwu Barbarze i Andrzejowi Lewek, Angieszce Tyrała, Katarzynie Szczypczyk Jolancie Boroń i Iwonie Meus.

7. W poniedziałek, środę piątek i sobotę pół godziny przed Mszą św. wieczorną adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwami za Ojczyznę.  Msze św. w tym tygodniu we wtorek i czwartek o godz. 7.00 rano w pozostałe dni o godz. 17.00. Druga intencja przyjęta tego dnia będzie odprawiona po pierwszej Mszy św. o 7. 30 lub 17.30.

>> Transmisje Mszy Świętych <<