I Niedziela Adwentu - 01.12.2019

1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy nowy rok liturgiczny i duszpasterski. Upłynie on nam pod hasłem: „Wielka tajemnica wiary”. To pierwszy rok programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce na lata 2019-2022, którego temat brzmi: „Eucharystia daje życie”. Podczas tego roku będziemy starali się pogłębiać nasze rozumienie Eucharystii i oddawać szczególną cześć Chrystusowi ukrytemu w Najświętszym Sakramencie. Wiara Kościoła – nasza wiara –jest z istoty wiarą eucharystyczną, wzrasta przy stole Eucharystii.

2. Rozpoczęliśmy liturgiczny okres Adwentu, który jest radosnym oczekiwaniem na przyjście Pana. Do 16 grudnia będziemy zgłębiać tajemnicę powtórnego przyjścia Chrystusa przy końcu czasów. Kolejne dni mają służyć naszemu bezpośredniemu przygotowaniu do uroczystości Narodzenia Pańskiego. Wykorzystajmy dobrze ten czas dla odnowienia i umocnienia więzi z Panem Bogiem i bliźnimi. Ze szczególną uwagą wpatrujmy się w Maryję, która jest najpiękniejszym wzorem adwentowego oczekiwania na przyjście Odkupiciela. Starajmy się naśladować Jej bezgraniczne zawierzenie oraz oddanie Panu Bogu i ludziom.   

3. Przepisy liturgiczne pozwalają, aby w dni powszednie Adwentu sprawować jedną Mszę Świętą wotywną o Najświętszej Maryi Pannie, tzw. Roraty. Do licznego udziału w Roratach, celebrowanych w naszym kościele we wtorek i czwartek 0 6.45 a w pozostałe dni tygodnia o godz. 17.00, zapraszam dzieci, młodzież i dorosłych. W ten sposób, w blasku światła lampionów roratnych i świec, rozbudźmy w naszych sercach oczekiwanie na przyjście Chrystusa. Niech nie zabraknie podejmowanych dobrowolnych umartwień, zwłaszcza powstrzymania się od hucznych zabaw. Pamiętajmy o wsparciu potrzebujących: dzieci z ubogich rodzin, osób starszych, samotnych, choćby przez zakup świec Caritasu, które będą (już są) do nabycia w naszym kościele oraz opłatki na stół wigilijny.

4. We wtorek, 3 grudnia, obchodzimy Dzień Misyjny Papieskiej Unii Misyjnej. W modlitwach pamiętajmy o misjonarzach, duchownych i świeckich, prośmy o liczne powołania misyjne. Niech w naszych sercach jeszcze mocniej zabrzmi nakaz Chrystusa: „Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody…”.

5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Okazja do spowiedzi świętej pierwszopiątkowej w piątek od godz. 16.00. Na progu Adwentu serdecznie zachęcam do skorzystania z sakramentu pokuty. W liturgii tego dnia wspominamy Świętego Mikołaja Biskupa. W pierwszą sobotę w modlitwach polecajmy Matce Najświętszej naszych parafian, oddajmy się Jej Niepokalanemu Sercu.

6. W przyszłą niedzielę, 8 grudnia, przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Pan Bóg, wybierając Maryję na matkę swego Syna, zachował Ją od grzechu pierworodnego.

7. W Gościu Niedzielnym – adwentowy prorok - Izajasz w przygotowaniu nas na święta Bożego Narodzenia. Czy tez rozmowa z matką chłopca cudownie ocalonego za wstawiennictwem kadr. Fultona Sheena. Polecam lekturę.

8. Msze św. w tym tygodniu we wtorek i czwartek o godz. 6.45 rano w pozostałe dni o godz. 17.00. Zachęcam do modlitwy przed Najświętszym Sakramentem pół godziny przed Mszą św. wieczorną w intencji naszej Ojczyzny w poniedziałek, środę, piątek i sobotę.

9. Dziękuję sprzątającym kościół – paniom Beacie Stępskiej, Marii Stawowskiej, Elżbiecie Mlostek, Sylwii Śmiech.

10. Odwiedziny chorych z posługą sakramentu pokuty i Eucharystii przed świętami 21.12.2019 od godz. 10.00. Chorych można zgłaszać w zakrystii parafialnej lub kancelarii.

11. Uroczyste wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II dokona ks. Kard. Stanisław Dziwisz w dniu 15.01.2020 roku – środa o godz. 10.00.

12. Opłatki i świece Caritas są do nabycia w zakrystii.