I Niedziela Wielkiego Postu - 01.03.2020

1. Dzisiaj przeżywamy pierwszą niedzielę Wielkiego Postu. Kończą się właśnie trwające od Środy Popielcowej Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty.

2. Włączmy się w głębokie przeżycie tego czasu przez intensywniejszą  modlitwę osobistą i wspólnotową. Tej drugiej będzie sprzyjał udział w  nabożeństwach wielkopostnych: w piątki w naszym kościele o godz. 16.30  odprawiamy Drogę krzyżową, a w niedziele o godz. 15.00 Gorzkie żale. Po  nich dodatkowa Msza św. Składka z Gorzkich żali przeznaczona jest na  dekorację i kwiaty do ciemnicy i Bożego grobu. Za udział w Gorzkich żalach można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. (stan łaski uświęcającej – bez grzechu ciężkiego oraz modlitwy Ojcze  nasz, Zdrowaś Maryjo, Wierzę w Boga oraz modlitwy w intencjach Ojca  świętego np. Pod Twoją obronę). Zachęcam do licznego udziału.

3. Przypominam, że w każdy piątek Wielkiego Postu za  odmówienie przed obrazem Jezusa ukrzyżowanego po przyjęciu Komunii św.  modlitwy do Chrystusa ukrzyżowanego: „Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu”  oraz za udział w Drodze krzyżowej, a także w każdą niedzielę za udział w  nabożeństwie Gorzkich żali oraz za odprawienie przynajmniej  trzydniowych rekolekcji można uzyskać odpust zupełny.

4. W dzisiejszą niedzielę przypada święto państwowe (od 2011 r.):  Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W ten sposób przywołujemy  zasługi wielu oddanych Polaków, skupionych w organizacjach i grupach  niepodległościowych, którzy po zakończeniu II wojny światowej  zdecydowali się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i  niepodległość naszej Ojczyzny.

5. W środę, 4 marca, w liturgii czcimy Świętego Kazimierza  (1458-1484), polskiego królewicza, który swym bogobojnym życiem  udowodnił, że władza wcale nie musi być okazją do nadużyć, korupcji ani  gromadzenia doczesnego bogactwa. Ponieważ Święty Kazimierz jest patronem  naszych braci Litwinów, przez jego wstawiennictwo polecajmy Bożej  Opatrzności Kościół i naród litewski. W naszym kościele modlimy się za  przyczyną św. Jana Pawła II.

6. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i  pierwsza sobota miesiąca. W czwartek dziękujemy za dar Eucharystii i  kapłaństwa, prosimy o nowe i święte powołania do pracy w Kościele, także  z naszej wspólnoty parafialnej. W piątek będziemy przepraszać Boże  Serce za wszelki brak miłości, za lekceważenie daru Bożego miłosierdzia.  Będziemy prosić o łaskę nawrócenia dla siebie i dla tych, którzy Pana  Boga przepraszać nie chcą. W sobotę powierzymy naszą wspólnotę, każde  rodzące się w niej i godnie kończące się życie, Niepokalanemu Sercu  Maryi – najlepszej z Matek.

7. Okazja do spowiedzi św. pierwszopiątkowej w piątek od godz. 16.00.  Wszystkich parafian serdecznie zachęcam do pojednania się z Panem  Bogiem i braćmi, do przyjęcia Komunii św. wynagradzającej. Odwiedziny  chorych będą od w sobotę 14. marca

8. Dziękuję sprzątającym kościół paniom: Helenie Wujkowskiej, Danucie  Wujkowskiej, Halinie Wąsik, Krystynie Stopa, Krystynie Gruca i Alinie  Sobesto.

9. Msze św. w tym tygodniu we wtorek i czwartek o godz. 7.00 rano w pozostałe dni o godz. 17.00.

10. Wczoraj odbyły się rejonowe rozgrywki w piłce nożnej ministrantów  i lektorów. Nasi lektorzy zdobyli w tych rozgrywkach I miejsce,  kwalifikując się do dalszego etapu rozgrywek diecezjalnych (będą za  miesiąc). Gratuluję zwycięstwa.

12. Kosz na dary jałmużny wielkopostnej jest w naszym kościele – za wszelkie dary składam podziękowanie.

13. Adoracja wynagradzająca z modlitwami za naszą Ojczyznę w  poniedziałek, środę i sobotę pół godz. przed mszą św. wieczorną o godz.  16.30.

14. Z naszej wspólnoty do wieczności odeszli śp. Władysław Suchan i  śp. Maria Królik ze Ściejowic. Polećmy ich Bożemu Miłosierdziu w  modlitwie: wieczny odpoczynek….. .