Niedziela Palmowa - 05.04.2020

1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia, który mamy przeżywać w atmosferze panującej epidemii. Zachowajmy środki ostrożności.

Msze św. o godz. 8.00, 9.00, 10.30 i o godz. 15.30 adoracja i Msza św. o godz. 16.00.

2. Wielki Tydzień przeżyjmy, jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech święty czas: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne. Oczywiście w naszym kościele będzie liturgia tych dni, ale w kościele ze względu na sytuację epidemii i ograniczeń w tych obrzędach może uczestniczyć do 5 osób.

3. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę”, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Liturgia tej Mszy Świętej w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18.00. Adoracja w ciemnicy do godz. 21.00. 

4. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego. Początek wielkopiątkowej liturgii o godz. 18.00.

Adoracja całonocna aż do soboty wieczór – Liturgii Wielkiej Soboty.

Abp Jędraszewski zachęca do adoracji w ciemnicy oraz w grobie.

Adoracja w Wielki Piątek

 • godz. 20.00 – Ściejowice domy od lasu do remizy
 • godz. 21.00 – domy od remizy w stronę Piekar
 • godz. 22.00 – droga na Borki
 • godz. 23.00 – droga pod Skałkę, wokół boiska i Sowia Dolina
 • o północy – młodzież
 • 1.00 – Górskie Domy
 • 2.00 – Nowsie
 • 3.00 – Gawóra
 • 4.00 – domy od Ściejowic do kapliczki w stronę Rącznej
 • 5.00 – Kutek         

5. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązują cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych.  Ze względu na stan epidemii w tym roku nie będzie poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny. KEP – zamieściła modlitwę przed uroczystym śniadaniem wielkanocnych w rodzinie.

Adoracja w Wielką Sobotę:

 • godz. 6.00 – 7.30 Ściejowice domy od lasu do remizy
 • godz. 7.30 – 9.00 domy od remizy w stronę Piekar
 • godz. 9.00 – 10.30 droga na Borki
 • godz. 10.30 – 12.00 droga pod Skałkę, wokół boiska i Sowia Dolina
 • godz. 12.00 – 13.30 Górskie Domy
 • 14.00 – 15.30 Nowsie i Kutek
 • 15.30 – 17.00 – Gawóra oraz domy od Ściejowic do kapliczki w stronę Rącznej

6. W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18.00.

Msze św. w Wielkim Tygodniu: w poniedziałek i środę o godz. 18.00, we wtorek o 7.00 rano w Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę o godz. 18.00. 
Druga intencja Mszy św. w tygodniu będzie odprawiona po pierwszej Mszy św. o 7.30 lub 18.30.  

Możliwość skorzystania z sakramentu pokuty w kaplicy św. Józefa, dziś w godz. 14.00 – 15.30 oraz od poniedziałku do środy po Mszach św.  
Wielki Czwartek po zakończeniu obrzędów do godz. 21.00
Wielki Piątek po zakończeniu liturgii do godz. 21.00
Wielka Sobota  od godz. 8.00 – 10.30 
od godz. 12.00 – 13.30
od godz. 15.00 – 16.30

Należy zachować zasadę, by w kościele było do 5 osób.

         Przyszła niedziela 12.04 - Msze św. o godz. 7.00 – rezurekcyjna (bez procesji) i o  godz. 9.00, 10. 30 i 15.00.


7. Dziękuję za posprzątanie kościoła naszemu panu kościelnemu panu Karolowi Białek i Janowi Steczko. Pani Magdzie ze Ściejowic za środki do dezynfekcji kościoła.