VI Niedziela Wielkanocna - 09.05.2021

1. Świętowanie niedzieli to świętowanie obecności Jezusa Zmartwychwstałego wśród nas. Oddał życie, aby nas zbawić, abyśmy mieli życie. Jego ofiara wymaga naszej odpowiedzi, dlatego zachęcajmy się nawzajem do autentycznego życia wiarą na co dzień. Tak żyły pierwsze wspólnoty. Trwajmy w radości Wielkiej Nocy. Msze w. w dzisiejszą niedzielę o godz. 8.00, 10.30 i 12.30 i o godz. 15.00 nabożeństwo majowe a po nim Msza św. 

Dzisiejsza niedziela to dzień Pierwszej Komunii św. dzieci klas III z naszej szkoły. Msza św. dla nich o godz. 12.30. Chciałbym z podziękować za dar rodziców pierwszokomunijnych z tego roku i lat ubiegłych (od 2017 do 2021 roku) został założony ostatni z witraży w nawie głównej bł. Hanny Chrzanowskiej, której relikwie mamy w naszym kościele i modlimy się za jej wstawiennictwem. Z tego miejsca pragnę podziękować za ofiary darczyńców, którzy doznali wstawiennictwa bł. Hanny Chrzanowskiej i dołożyli się też do tego witraża. Zresztą mamy witraże i relikwie św. Jana Pawła II, św. siostry Faustyny Kowalskiej i św. Brata Alberta Chmielowskiego. Niech orędują za naszą wspólnotę parafialną u Boga. Za ich wstawiennictwem modlimy się w kolejne środy miesiąca, a w drugi piątek miesiąca za wstawiennictwem św. Brata Alberta.

2. Przez cały maj nabożeństwo majowe w tygodniu o godz. 17.30 a po nim Msza św. wieczorna. W niedzielę nabożeństwo majowe o godz. 15.00 a po nim Msza św. Msze św. w pozostałe niedziele miesiąca maja o godz. 8.00, 9.30, 11.00 i po nabożeństwie majowym o godz. 15.00.

3. Od poniedziałku do środy modlimy się o urodzaje i za kraje głodujące. A w środę modlimy się za wstawiennictwem bł. Hanny Chrzanowskiej.

4. W najbliższy czwartek, 13 maja, wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej i kolejna rocznica zamachu na Jana Pawła II w 1981 r.

5. Dziękuję sprzątającym kościół i przygotowującym do dzisiejszej uroczystości komunii św. rodzicom dzieci klasy III z naszej szkoły.

6. Polecam lekturę Gościa Niedzielnego, w którym dodatek Litania Loretańska z nowymi wezwaniami.

Kościół, który pielgrzymuje do Niebieskiego Jeruzalem, aby radować się nierozłączną komunią z Chrystusem, swoim Oblubieńcem i Zbawicielem, kroczy po ścieżkach historii polecając się Tej, która uwierzyła w słowa Pańskie. Wiemy z Ewangelii, że uczniowie Jezusa nauczyli się od samego początku wychwalać „błogosławioną między niewiastami” i liczyć na Jej matczyne pośrednictwo. Niezliczone są tytuły i wezwania, które pobożność chrześcijańska w ciągu dziejów zastrzegła dla Dziewicy Maryi, która jest uprzywilejowaną i pewną drogą do spotkania z Chrystusem. Również w dzisiejszych czasach, naznaczonych niepewnością i zagubieniem, lub Boży wyczuwa potrzebę pobożnego, pełnego miłości i nadziei zwrócenia się ku Niej.

Mając za zadanie rozeznawać ten zmysł ludu Bożego, Jego Świątobliwość Papież Franciszek, uznając wyrażone pragnienia, postanowił polecić, aby do formularza Litanii zwanej „loretańską: włączyć wezwania „Mater misericordiae” (Matko miłosierdzia), „Mater spei” (Matko nadziei)  i „Solacium migrantium” (Pociecho migrantów).

Pierwsze wezwanie zostanie umieszczone po „Mater Ecclesiae”, drugie po „Mater divinae gratiae”, trzecie po „Refugium peccatorum”.

7. W piątek rozpoczniemy nowennę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego. 

8. W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odszedł śp. Jan Kapusta z Jeziorzan. Msza św. pogrzebowa w najbliższy wtorek o godz. 14.00. Polećmy Bożemu miłosierdziu zmarłego Jana w modlitwie. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…

W tym tygodniu patronuje nam:

  • w piątek 14 maja – św. Maciej, apostoł, wybrany przez apostołów do ich grona, zajął miejsce Judasza.