VII Niedziela Zwykła - 23.02.2020

1. Dzisiaj rozpoczynamy w Kościele w Polsce 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Kościół wzywa nas do szczególnej indywidualnej i wspólnotowej modlitwy oraz do abstynencji, którą możemy ofiarować Panu Bogu, jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa innych osób lub z prośbą o uwolnienie od tego nałogu bliskich, czy znajomych. Zachęcam wszystkich parafian do podjęcia dobrowolnej abstynencji od alkoholu i innych używek nie tylko w ciągu tego wyjątkowego tygodnia, ale także na dłuższy okres dla ratowania ludzi uzależnionych, zwłaszcza z naszej parafialnej wspólnoty.

Po Mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja do drugiej Mszy św. (do godz. 10.30) w ramach nabożeństwa czterdziestogodzinnego. Zachęcam do tej indywidulanej modlitwy przez Jezusem eucharystycznym.

Dziś w naszej archidiecezji rozpoczyna się okres spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej i potrwa do Uroczystości Trójcy Świętej (07.06)

2. Kończy się tegoroczny karnawał. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. W kulturze Izraela ten gest był wyrazem wielkiego smutku, żałoby i pokuty. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy – ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

W tym tygodniu, 26 lutego, przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Msze Święte tego dnia w naszym kościele o godz. 7.00 rano i wieczorem o godz. 17.00.  Msza św. wieczorna w Środę Popielcową za ZMARŁYCH WYPOMINANYCH oraz po Mszy św. modlitwy w ramach wypominek rocznych. W pozostałe dni tygodnia msze św. we wtorek i czwartek o godz. 7.00 rano w pozostałe dni o godz. 17.00. W okresie Wielkiego Postu adoracja przed Mszą św. wieczorną będzie w poniedziałek, środę, i sobotę, połączona z modlitwami za Ojczyznę za wstawiennictwem św. Jana Pawła II. Zachęcam do modlitwy i możliwości zyskiwania odpustów w tym okresie jubileuszu 100. – lecia urodzin papieża Jana Pawła II i ofiarowania go za zmarłych.

3. W Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe dwa posiłki należy ograniczyć, co do ilości. Post ścisły obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Przypominam, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Przypominam też, że Wielki Post jest tzw. czasem zakazanym dla wesel, zabaw i dyskotek.

4. Od Środy Popielcowej do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu włącznie będą trwać Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Wielki Post powinien być naznaczony naszą ścisłą współpracą z Panem Bogiem, który „daje nam siłę zaczynania od nowa” (KKK nr 1432).

5. Nasze duchowe wielkopostne ćwiczenia (oprócz wielkopostnych rekolekcji) niech wzmocni udział w nabożeństwach Drogi krzyżowej, które w naszym kościele będziemy odprawiali w piątki o godz. 16.30 a potem Msza św. o godz. 17.00, oraz w Gorzkich żalach z kazaniem pasyjnym, odprawianych w każdą niedzielę o godz. 15.00 a po nich dodatkowa Msza św

6. Dziękuję sprzątającym kościół, paniom: Janinie Sobesto, Ewie Żołnierczyk, Marii Witana, Barbarze Korczek, Marii Dzierżęga i Dorocie Sikora.

7. Tegoroczne rekolekcje wielkopostne będą od 02. 04 – 05. 04. 2020 a wygłosi je ks. dr hab. Piotr Andryszczak,  wykładowca Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. Spowiedź przedświąteczna tradycyjne w niedzielę Palmową (05.04) od godz. 14.00 – 16.00.

8. Polecam lekturę Gościa Niedzielnego w którym m. in. jak bronić się przed nadmiarem informacji? Czy też, jakie tajemnice skrywa Tajne Archiwum Watykańskie? Jest też Mały Gość Niedzielny na miesiąc marzec.