XIX Niedziela Zwykła - 09.08.2020

1. W środę zapraszam na wspólną modlitwę po Mszy św. wieczornej za przyczyną św. siostry Faustyny.

2. W sobotę, 15 sierpnia, przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950 roku. Ten dogmat był przypieczętowaniem starodawnej tradycji. Już w V wieku obchodzono bowiem w Kościele święto Wniebowzięcia właśnie 15 sierpnia.

3. W Polsce ta uroczystość jest znana i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną pobłogosławione. Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece. W tę uroczystość dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym Maryja osiąga pełnię zbawienia.

4. W tę maryjną uroczystość tradycyjnie pamięcią sięgamy do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają. Polecajmy Królowej Polski losy naszego narodu.

5. Dziękuję sprzątającym kościół w ubiegłym tygodniu paniom: Marii Kapusta, Zofii Pysno, Monice Zachara i panu Marianowi Janas i Piotrowi Łączyńskiemu.

6. Polecam lekturę Gościa Niedzielnego w którym m. in. cykl o rychwałdzkim sanktuarium Matki szukających pocieszenia i pokoju ducha.

7. Msze św. w tym tygodniu we wtorek czwartek o godz. 7.00 rano w pozostałe dni o godz. 18.00. W sobotę układ mszy św. niedzielny tzn. o godz. 8.00, 9.30 i 11.00.

 

W tym tygodniu patronują nam:

  • 10 VIII – św. Wawrzyniec (†258), diakon i męczennik.
  • 11 VIII – św. Klara (1194-1253), dziewica, która idąc za wzorem św. Franciszka, wybrała życie w ubóstwie i założyła zakon sióstr zwanych od jej imienia klaryskami.
  • 14 VIII – św. Maksymilian Maria Kolbe (1894-1941), franciszkański kapłan i męczennik obozu w Auschwitz, który oddał życie za współwięźnia.