XXVI Niedziela Zwykła - 27.09.2020

1. Dzisiejsza niedziela w Kościele w szczególny sposób jest poświęcona migrantom i uchodźcom. W tym roku jest to już 106. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Ma on nas uwrażliwić na doświadczanie niesprawiedliwości, krzywdy i często na nieludzki los tych, którzy z różnych powodów opuszczają swoją ojczyznę, poszukują dla siebie i swoich bliskich bezpiecznego miejsca w innych krajach. Osobistymi modlitwami obejmijmy ludzi, którzy opuścili swój dom rodzinny z powodu toczących się wojen, prześladowań i terroru. Prośmy Bożą Opatrzność, aby dzięki pomocy dobrych ludzi znaleźli dla siebie bezpieczne miejsce. Składka przed kościołem do puszek na pomoc dla migrantów i uchodźców – za wszelkie ofiary składam serdeczne Bóg zapłać.

2. Dziś obchodzimy także Światowy Dzień Turystyki. Pierwsze obchody tego dnia odbyły się w 1980 roku pod hasłem „Wkład turystyki dla zachowania dziedzictwa kulturowego, pokoju i wzajemnego zrozumienia”. W tym duchu warto promować podróże do miejsc świętych. Ruch pielgrzymkowy istnieje w Kościele od wieków.

3. We wtorek, 29 września, w kalendarzu liturgicznym obchodzone jest święto Świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała. W piątek, 2 października, wspominamy Świętych Aniołów Stróżów. Może na co dzień nie zawsze pamiętamy, że to miłosierny Bóg troszczy się o każdego z nas, posyłając nam swoich aniołów, którzy chronią nas i nam pomagają. Anioły są przejawem obecności Boga w świecie. Łączą niebo z ziemią. Dlatego korzystajmy z ich pośrednictwa, prośmy o pomoc, zwłaszcza w trudnych sprawach, kiedy zaczyna brakować nadziei.

4. W środę tradycyjnie modlimy się za zmarłych wypominanych w wypominkach rocznych po Mszy św. wieczornej. Msz św. w ich intencji będzie w niedzielę 11.10. o godz. 10.30.

5. W najbliższy czwartek rozpoczyna się październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Już dzisiaj zachęcam dzieci, młodzież i dorosłych do licznego udziału w codziennej Mszy Świętej i w nabożeństwie różańcowym, które w naszym kościele będziemy odprawiali przed Mszą św. wieczorną o godz. 17.30. Tych, którym trudniej dotrzeć do kościoła, proszę o wspólne odmawianie różańca w domach. W naszych modlitwach pamiętajmy też o studentach rozpoczynających rok akademicki.

6. W liturgiczne wspomnienie Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, która jest patronką misji katolickich, w Kościele obchodzimy Dzień Misyjny Sióstr Zakonnych. W osobistych modlitwach pamiętajmy o wielkiej rzeszy sióstr zakonnych, które całkowicie poświęciły się nie tylko głoszeniu Chrystusowej Ewangelii w różnych zakątkach świata, ale zajmują się także krzewieniem kultury, wychowują młode pokolenia i w pokorze służą pomocą najsłabszym, bezbronnym i zagubionym.

7. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek podczas wieczornej Eucharystii będziemy prosili o liczne i święte powołania do kapłaństwa, o wytrwanie dla tych, którzy zostali już powołani do pracy w Kościele. W pierwszy piątek okazja do spowiedzi świętej w naszym kościele będzie od godz. 17.00. W pierwszy piątek po różańcu nabożeństwo pierwszopiątkowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. W pierwszą sobotę Niepokalanemu Sercu Bożej Matki oddajemy nasze rodziny i całą wspólnotę parafialną. Odwiedziny chorych i starszych z posługą spowiedzi i komunii św. w sobotę od godz. 9.00.

8. Dziękuję sprzątającym kościół w ubiegłym tygodniu , paniom Annie Banachowicz, Annie Grzesiak, Oldze Nowak, Joannie Rydzyk i Katarzynie Szweczyk-Nedza.  Panu Józefowi Nowak za zamontowanie witraża św. brata Alberta (wcześniej jeszcze witraża św. Stanisława Kostki). 17.10. (sobota) o godz. 11.00 będziemy gościli w naszej wspólnocie parafialnej ks. bpa. Jana Zająca, który dokona uroczystego wniesienia relikwii św. Brata Alberta Chmielowskiego. Już dziś zapraszam na ta uroczystą Mszę. Św.

9. Polecam Gościa Niedzielnego w którym m. in. o roli mężczyzny w rodzinie, oraz rozmowa z siostrą opiekującą się niepełnosprawnymi dziećmi na temat miłości, poświęcenia oraz zgubnej gonitwy za pieniędzmi. Jest też Mały Gość Niedzielny dla najmłodszych oraz nowe czasopismo dla dzieci Staś. Polecam i zachęcam do lektury.

 Dzisiejsza składka inwestycyjna za wszelkie ofiary składam serdeczne Bóg zapłać.

 

Msze św. w niedziele października godz. 8.00, 10.30 
i po południu nabożeństwo różańcowe godz. 15.00 a po nim Msza św.

Przez cały miesiąc październik Msze św. w tygodniu o godz. 18.00 
a przed mszą wieczorną nabożeństwo różańcowe o godz. 17.30

 

W tym tygodniu patronują nam:

  • 28 IX  – św. Wacław (ok. 903-935?), książę czeski, który zginął za wiarę w Chrystusa z rąk swego brata, poganina; jest patronem Czech.
  • 29 IX – Święci Archaniołowie: Michał, Gabriel i Rafał, najwięksi wśród aniołów z powodu szczególnych zadań, jakie Pan Bóg im powierza.
  • 30 IX – św. Hieronim (ok. 345-419 lub 420), prezbiter, doktor Kościoła, któremu zawdzięczamy tłumaczenie Pisma Świętego na język łaciński.
  • 1 X – św. Teresa od Dzieciątka Jezus (1873-1897), dziewica i doktor Kościoła, patronka misji katolickich.
  • 2 X – Święci Aniołowie Stróżowie, nasi niebiescy opiekunowie.