XXVII Niedziela Zwykła - 04.10.2020

1. Dziś przypada pierwsza niedziela października. Po Mszy św. adoracja Najświętszego Sakramentu. W kościołach rozpoczęliśmy nabożeństwa różańcowe. Biorąc do rąk różaniec, przez wstawiennictwo Bożej Rodzicielki Maryi, prośmy Jej Syna o miłosierdzie dla nas i całego świata. Zachęcam do udziału w codziennym nabożeństwie październikowym odprawianym w naszym kościele w tygodniu o godz. 17.30 a po nim Msza św. o godz. 18.00. Tych, którym trudniej dotrzeć do kościoła, zachęcam do odmawiania różańca w domach.

Święty Jan Paweł II w liście apostolskim „Rosarium Virginis Mariae” z 2002 roku napisał: „Za pośrednictwem różańca wierzący czerpie obfitość łaski, otrzymując ją niejako wprost z rąk Matki Odkupiciela” (nr 1).

2. Pamiętajmy i przypominajmy innym, że za odmówienie jednej części różańca, czyli pięciu tajemnic w sposób ciągły, można uzyskać odpust zupełny. Korzystajmy z tych duchowych dobrodziejstw, jakimi Kościół nas obdarza przez tą modlitwę za wstawiennictwem Maryi. W niedziele i środy odmawiamy tajemnice chwalebne, w poniedziałki i soboty tajemnice radosne, we wtorki i piątkibolesne, w czwartkitajemnice światła.

3. W tym duchu przeżyjemy też liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, które przypada w środę, 7 października. Jest to również dzień naszej modlitwy za Ojczyznę i naszą parafię przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II.

4. Dzisiejsza niedziela wypiera liturgiczne wspomnienie Świętego Franciszka z Asyżu (1182-1226), ojca wielkiej rodziny franciszkańskiej, stygmatyka, którego duchowość wywiera olbrzymi wpływ na życie wierzących i Kościoła. To imię nosi również Ojciec Święty Franciszek, wspomnijmy go w naszych modlitwach.

5. W poniedziałek 5 października w liturgii wspominamy wyjątkową polską Świętą – Siostrę Faustynę Kowalską (1905-1938) ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Przez jej wstawiennictwo prośmy o miłosierdzie Boże dla nas i dla całego świata.   6. W przyszłą niedzielę, 11 października będziemy przeżywali kolejny XX Dzień Papieski, który na trwałe wpisał się w kalendarz nie tylko Kościoła w Polsce, ale i w kalendarz ważnych rocznic i obchodów w naszej Ojczyźnie. Tego dnia swoimi ofiarami do puszek wspieramy Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która została powołana przez Episkopat Polski dla upamiętnienia pontyfikatu Świętego Jana Pawła II. Fundacja dzięki ofiarom wiernych obejmuje opieką blisko pomaga 2000 uczniów i studentów. Za wszelkie ofiary składam serdeczne Bóg zapłać.

7. Dziękuję sprzątającym kościół w ubiegłym tygodniu paniom: Sylwii Janas, Helenie Dominiarczyk, Joannie Paliś, Izabeli Paliś i Anecie Suchockiej.

8. Polecam lekturę Gościa Niedzielnego w którym m. in. o św. Franciszku z Asyżu i nowym błogosławionym Carlu Acutisie.

oraz są dla najmłodszych czasopisma Mały Gość Niedzielny i Staś.

9. Z naszej wspólnoty do wieczności w ubiegłym tygodniu odszedł śp. Stanisław Tyrka z Jeziorzan oraz nasz były ministrant i lektor śp. Piotr Paciorek. Msza św. pogrzebowa za śp. Piotra w naszym kościele w poniedziałek o godz. 14.00. Polećmy ich Bożemu Miłosierdziu w modlitwie. Dobry Jezu a nasz Panie….

 

Msze św. w niedziele października 

o godz. 8.00, 10.30, 

różaniec o godz. 15.00 a po nim Msza św.

 

          10. Na 17.10 br. o godz. 11.00 (sobota) planujemy Mszę św. z udziałem ks. Bpa. Jana Zająca i uroczyste wprowadzenie relikwii św. Brata Alberta Chmielowskiego. 

 

W tym tygodniu patronuje nam:

  • 5 X – św. Faustyna Kowalska (1905- 1938), znana na całym świecie polska zakonnica ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, mistyczka nazywana „sekretarką Bożego miłosierdzia”.
  • 9 X – wspominamy bł. Wincentego Kadłubka, biskupa.