XXVIII Niedziela Zwykła - 11.10.2020

1. W dzisiejszą niedzielę kolejny raz w naszym kraju obchodzimy Dzień Papieski. Dziś, a także w piątek, 16 października (w liturgiczne wspomnienie Świętej Jadwigi Śląskiej) – w dzień powołania Świętego Jana Pawła II na Stolicę Piotrową – dziękujemy Bogu za wieloletnią posługę papieża Polaka, a jednocześnie prosimy o jego wstawiennictwo, abyśmy wytrwali na wytyczonej przez niego drodze.

2. Dzisiaj swoimi ofiarami do puszek przed kościołem wspieramy Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która została powołana przez Episkopat Polski dla upamiętnienia pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II. Głównym celem fundacji jest promowanie nauczania papieża Polaka i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury. Z tych środków m.in. fundowane są stypendia dla uzdolnionej, a pochodzącej z ubogich rodzin młodzieży. Polecam tę zbiórkę życzliwości Parafian.

3. W środę, 14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej. Wspierajmy nauczycieli i wychowawców naszą życzliwością, a przede gorącą modlitwą. Po Mszy św. wieczornej tradycyjnie modlimy się za wstawiennictwem św. siostry Faustyny. 

4. W nadchodzący czwartek, 15 października, w liturgiczne wspomnienie Świętej Teresy od Jezusa, obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego. Ma on nam przypominać, że często rodzice, którzy odprowadzili swoje dziecko do bram wieczności, nie zawsze oczekują jakiegoś specjalnego pocieszenia, ale potrzebują naszej modlitwy, która pomoże im przetrwać niezwykle trudny czas.

5. Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia za zgodą ks. abpa Marka Jędraszewskiego zwraca się z prośbą o podjęcie modlitwy w intencji dzieci nienarodzonych od 13.10 – 21.10 br. – tekst nowenny do zabrania ze stolika z gazetami.

6. Przez cały październik z Matką Bożą trwamy na modlitwie różańcowej. Rozważając tajemnice z życia Jezusa i Maryi, w różańcowe dziesiątki wplatamy wszystkie nasze sprawy osobiste, sprawy naszych rodzin, narodu, Kościoła. Spróbujmy na nowo odkryć różaniec we wspólnocie parafialnej i w zaciszu domowego Kościoła. Na nabożeństwo październikowe gromadzimy się w naszym kościele codziennie w tygodniu o godz. 17.30. a po nim Msza św. wieczorna a w niedzielę o godz. 15.00. i po nim dodatkowa Msza św. Wszystkich serdecznie zapraszam.

7. Dziękuję sprzątającym kościół w ubiegłym tygodniu paniom – Barbarze Stopa, Annie Gruca, Bożenie Niekłań, Jolancie Wąsowicz, Jolancie Wąsik i Stanisławowie Skowronek.

8. Polecam lekturę Gościa Niedzielnego w którym m.in. film na DVD „ Ziemia Maryi” oraz o nowej encyklice papieża Franciszka. Zachęcam do lektury.

9. W zakrystii kościoła można składać na wypominki jednorazowe i roczne – Msza św. za zmarłych wypominanych połączona z modlitwami w ich intencji w każdą ostatnią środę miesiąca. Kartki na wypominki są do zabrania ze stolika z gazetami.

10. Z naszej wspólnoty parafialnej odszedł w ubiegłym tygodniu śp. Stanisław Kubiś z Jeziorzan. Msza św. pogrzebowa w najbliższą środę o godz. 14.30.

11. W najbliższą sobotę 17.10 br. o godz. 11.00 będziemy gościli w naszej wspólnocie parafialnej ks. Biskupa Jana Zająca, który dokona uroczystego wprowadzenia relikwii św. Brata Alberta Chmielowskiego. Zapraszam na tą uroczystą Mszę św.

 

W tym tygodniu patronują nam:

  • 13 X – bł. Honorat Koźmiński (1829-1916), kapucyn, który powołał do życia wiele bezhabitowych zgromadzeń zakonnych, przeważnie żeńskich.
  • 15 X – św. Teresa od Jezusa (1515-1582), dziewica, zakonnica i doktor Kościoła, która zreformowała zakon karmelitański; była wielką mistyczką.
  • 16 X – św. Jadwiga Śląska (1174 lub 1179-1243), żona Henryka I Brodatego, księcia Wrocławia, która po jego śmierci wstąpiła do klasztoru cysterek w Trzebnicy, gdzie zasłynęła z pobożności i czynów miłosierdzia.
  • 17 X – św. Ignacy Antiocheński (†ok. 117), biskup i męczennik, uczeń św. Jana Ewangelisty i następca św. Piotra na stolicy biskupiej w Antiochii (Syria); w czasie prześladowań za cesarza Trajana został uwięziony i skazany na śmierć; jest jednym z pierwszych ojców Kościoła.