XXX Niedziela Zwykła - 25.10.2020

1. Dzisiaj w kościołach (poza katedrami), które zostały konsekrowane, ale data ich konsekracji nie jest znana, obchodzona jest uroczystość Poświęcenia Własnego Kościoła. Każda świątynia obchodzi w ciągu roku uroczyście dwa dni: dzień swojego patrona i dzień swojej konsekracji. Dzień patrona to jakby dzień imienin kościoła. Tego dnia obchodzony jest zazwyczaj odpust parafialny. Natomiast dzień poświęcenia kościoła jest dniem jego oddania na wyłączną własność Panu Boga, aby był miejscem modlitwy dla parafialnej wspólnoty i miejscem sprawowania kultu.

2. W środę w liturgii czcimy Świętych Apostołów Szymona i Judę Tadeusza. Zapatrzeni w ich świadectwo będziemy prosić Boga o silną wiarę. Święty Juda Tadeusz uważany jest za patrona spraw beznadziejnych, wzywamy go w szczególnych potrzebach. Msza św. wieczorna za zmarłych wypominanych w wypominkach rocznych a po Mszy św. modlitwy w ich intencji.

3. W przyszłą niedzielę, 1 listopada przypada uroczystość Wszystkich Świętych. W naszym kościele Msze św. będą sprawowane o godz. 8.00, 10.30, i o godz. 14.00 a po niej procesja na nasz parafialny cmentarz i modlitwy za zmarłych. W tę uroczystość uwielbiamy Boga w Jego świętych – w tych, którzy przeszli przez życie wierni Bogu i Jego przykazaniom. Dla nas są oni drogowskazami na drodze do wieczności.

4. Przez cały nadchodzący tydzień możliwość spowiedzi św. w kaplicy św. Józefa od godz. 17.00 – przed  nabożeństwem różańcowym i Mszą św. wieczorną.  W przyszłą niedzielę Uroczystość wszystkich świętych.    4. W poniedziałek, 2 listopada w liturgii wspominamy Wszystkich Wiernych Zmarłych, jest to tzw. Dzień Zaduszny. Po Mszy św. modlimy się za zmarłych wypominanych w wypominkach jednorazowych, a przez cały miesiąc listopad po Mszy św. wieczornej w piątek i sobotę modlitwy za zmarłych wypominanych w wypominkach rocznych. Przez cały rok Msza św. w ich intencji w każdą ostatnią środę miesiąca i modlitwy za zmarłych.  Nie zapominajmy też, że przez osiem pierwszych dni listopada duszom w czyśćcu możemy ofiarować wielki dar – odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza lub kościoła (pomimo pandemii) i zmówienie modlitwy w ich intencji oraz spełnienie pozostałych zwykłych warunków, tzn.: stan łaski uświęcającej, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, przyjęcie Komunii św., odmówienie modlitwy w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego. Na wypominki można składać w zakrystii kościoła.

5. Dziękuję sprzątającym kościół w ubiegłym tygodniu paniom: Marii Stopa, Alicji Stopa, Zofii Kucharskiej, Danucie Stawowskiej - Żak i Stanisławie Michałek.

6. W tym tygodniu (pomimo zmiany czasu) nabożeństwo różańcowe o godz. 17.30 a po nim Msza św. wieczorna. Godziny Mszy św. ulegną zmianie po Wszystkich Świętych od 2 listopada. 

7. Polecam lekturę Gościa Niedzielnego a w nim m. in. o Deklaracji o stosunku do religii niechrześcijańskich – mija właśnie 55 lat od jej podpisania oraz jest też Mały Gość Niedzielny na miesiąc listopad.

W tym tygodniu patronują nam:

  • 28 X – Święci Apostołowie Szymon i Juda Tadeusz, którzy należeli do ścisłego grona uczniów Pana Jezusa; tradycja Kościoła przekazuje, że obaj dotarli do Mezopotamii, a następnie do Persji, gdzie ponieśli śmierć męczeńską za wiarę.


8. Penitencjaria Apostolska, otrzymała wiele próśb od biskupów, którzy prosili, aby w tym roku, z powodu epidemii COVID-19, zostały zmodyfikowane pobożne dzieła mające na celu uzyskanie odpustów zupełnych dla dusz czyśćcowych. Dlatego na specjalne polecenie papieża Franciszka postanowiła, że w tym roku, aby uniknąć zgromadzeń, tam gdzie są one zakazane:

  • Odpust zupełny dla tych, którzy nawiedzają cmentarze i modlą się za zmarłych choćby tylko duchowo zwykle ustanowiony tylko w dniach od 1 do 8 listopada, może być przeniesiony na inne dni tego samego miesiąca, aż do jego końca.
  • Odpust zupełny 2 listopada, ustanowiony z okazji wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych, uzyskany przez tych, którzy pobożnie nawiedzają kościół lub kaplicę i odmawiają tam „Ojcze nasz" i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony nie tylko na niedzielę przed lub po, lub w dniu uroczystości Wszystkich Świętych, ale także na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.

Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze wzglądu na ograniczenia nałożone przez właściwe władze na czas pandemii, aby zapobiec gromadzeniu się wielu wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny pod warunkiem, że duchowo dołączą do wszystkich pozostałych wiernych, wykluczą wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mają zamiar jak najszybciej spełnić trzy zwyczajowe warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencji Ojca Świętego), przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny, odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych, na przykład jutrznię i nieszpory brewiarzowego oficjum za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia, inne modlitwy za zmarłych najdroższych wiernym, albo podejmą medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii zaproponowanej w liturgii za zmarłych, albo wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swego życia.