Zesłanie Ducha Świętego - 31.05.2020

Kraków, dnia 28 maja 2020 r.

Nr 1194/2020

Dekret

o odwołaniu dyspensy od udziału w niedzielnych Mszach świętych

  1. Uwzględniając aktualną sytuację epidemiczną, obowiązujące przepisy państwowe oraz rekomendację zawartą w Komunikacie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 27 maja 2020 r. odwołuję niniejszym dekret z dnia 28 marca 2020 r., nr 851/2020, co w szczególności oznacza, że przestaje obowiązywać ogólna dyspensa od obowiązku niedzielnego uczestnictwa w Mszy świętej.
  2. Jednocześnie na podstawie kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielam dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane dla następujących grup wiernych:
    osoby w wieku 65 lat i więcej, osoby z objawami infekcji (kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.), osoby, które czują obawę przed zarażeniem.
    Gorąco zachęcam, aby wierni korzystający z dyspensy trwali na osobistej i rodzinnej modlitwie w domach. Zachęcam też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe oraz lekturę Pisma Świętego i czytań liturgicznych z danego dnia.
  3. Zachęcam, aby zarówno duszpasterze jak i wierni przez stosowanie się do zaleceń sanitarnych (zachowanie odpowiedniej odległości, zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych, korzystanie z płynów dezynfekujących, itp.) wspólnie przyczyniali się do tworzenia poczucia bezpieczeństwa dla wszystkich osób pragnących uczestniczyć w nabożeństwach w świątyniach.

Arcybiskup Metropolita Krakowski


1. W dzisiejszą uroczystość Zesłania Ducha Świętego, nazywaną w Polsce „Zielonymi Świątkami”, kończy się okres Wielkanocy. Ostatnie Nabożeństwo majowe o godz. 15.00 a po nim dodatkowa Msza św. Nie ma już limitów uczestniczących w Mszach św. ale jeszcze ze względów bezpieczeństwa należy zachować odpowiednią odległość miedzy uczestnikami liturgii. W niedzielę czerwca pozostaniemy jeszcze przy schemacie Mszy św. o godz. 8.00, 9.00, 10.30 i 15.00.  

Składka w dzisiejszą niedzielę inwestycyjna na wymianę okien na chórze. Za wszelkie ofiary składam serdeczne Bóg zapłać.

2. Jutro, w poniedziałek, 1 czerwca (tradycyjnie drugi dzień Zielonych Świąt), obchodzimy święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Podczas Soboru Watykańskiego II biskupi polscy złożyli prośbę o ogłoszenie Najświętszej Maryi Panny Matką Kościoła i oddanie całej ludzkości Jej Macierzyńskiemu Sercu. Papież Święty Paweł VI ogłosił Maryję Matką Kościoła. Poniedziałkowe święto podkreśla rolę, jaką Maryja odgrywa w historii zbawienia i w Kościele.

3. Jutro obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka. Zapraszam przede wszystkim dzieci z rodzicami, aby wspólnie modlić się o czyste i dobre serca dla nich, o ich duchowy wzrost i bezpieczeństwo w trudnych czasach.

4. Czerwiec poświęcony jest Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W naszym kościele w tygodniu po Mszy św. będziemy odprawiali nabożeństwa czerwcowe, podczas których odśpiewamy lub odmówimy Litanię do Serca Pana Jezusa.

5. W środę modlimy się za przyczyną św. Jana Pawła II.

6. W czwartek, 4 czerwca, będziemy przeżywali święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Niech to będzie dzień szczególnej modlitwy naszej wspólnoty parafialnej za powołanych do kapłaństwa, o ich świętość i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu. Naszą modlitewną pamięcią obejmiemy też diakonów i kleryków naszej diecezji, którzy przygotowują się do kapłaństwa.

7. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Okazja do spowiedzi przez cały tydzień pół godziny przed Mszą św. w kaplicy św. Józefa. Pierwszy piątek jest dniem Komunii św. wynagradzającej za grzechy osobiste i całego świata. W pierwszą sobotę odwiedziny chorych z posługą sakramentu pokuty i komunią św. od godz. 9.00. Druga Msza św. odprawiana tego dnia o godz. 18.30 będzie z formularza niedzieli.

Msze św. w tym tygodniu we wtorek i czwartek o godz. 7.00 rano w pozostałe dni o godz. 18.00. Druga intencja przyjęta lub wyznaczona na dany dzień będzie odprawiona bezpośrednio po pierwszej Mszy św.

8. W przyszłą niedzielę, 7 czerwca, będziemy obchodzili uroczystość Najświętszej Trójcy. Jednocześnie będzie to doroczny Dzień Dziękczynienia. To ostatni dzień by wypełnić nakaz spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej.

10. Dziękuję sprzątającym kościół w ubiegłym tygodniu, paniom: Jadwidze Gruca, Stanisławie Królikowskiej, Janinie Królikowskiej oraz panom Kazimierzowi Tyrała i Jakobowi Długospolskiemu.

11. Polecam lekturę Gościa Niedzielnego.

 

W tym tygodniu patronują nam:

  • 3 VI – św. Karol Lwanga i jego towarzysze (†1886), męczennicy z Ugandy w Afryce, którzy oddali życie dla Chrystusa,
  • 5 VI – św. Bonifacy (673-754), biskup i męczennik, benedyktyn, wielki misjonarz i apostoł Niemiec.